Skip to main content

- کلاهبرداری صرافی های سوئد از مردم به بهانه افزایش قیمت ارز stockholmian

کلاهبرداری صرافی های سوئد از مردم به بهانه افزایش قیمت ارز - stockholmian
دولت سوئد که کشورش یکی از اعضای اتحادیه اروپا است در راستای تحریمهای جدیدی که در اکتبر سال 2010 بر علیه رژیم ایران به مرحله اجرا گذاشته شد در دسامبر 2010  در اقدامی نامتعارف پروانه کار همه موسسات اقتصادی (صرافی) ارسال کننده پول به ایران در سوئد را بصورت دسته جمعی لغو کرد و اجازه هر گونه فعالیت آنان را منوط به تسلیم درخواست پروانه کار جدید نمود. معنی تصمیم سازمان بازرسی مالی سوئد این بود که پس از تاریخ  یاد شده همه صرافی های ایرانی فعال در سوئد  پروانه کار خود را از دست دادند.

به این ترتیب بدنبال سخت گیریهای جدید و شدید اداره  بازرسی اقتصادی سوئد, عمر فعالیتهای به ظاهر قانونی بازاریان حجره نشین تحت عنوان "صرافی" که فعالیت های غیر قانونی خود را در کنار فعالیت های تجاری دیگر ازقبیل "فرش فروشی" , "آژانس مسافرتی" و نظایر آن پنهان می کردند برای همیشه در سوئد به سر آمد و ای مراکز یکی پس از دیگری مجبور به تعطیلی شدند.

تنها تعداد معدودی صرافی سابقه دار دارای مدیریت ایرانی در سوئد موفق به گرفتن مجوز شده اند
پس از لغو دسته جمعی مجوز فعالیت مراکز اقتصادی که با ایران داد و ستد پولی داشتند,  فعالیت مجدد آنها منوط به تسلیم درخواست پروانه کار جدید شد. اما شرایط جدید بقدری سخت بود که امکان  سوء استفاده های مالیاتی چنان محدود, و خطرناک,  شد که این به اصطلاح "صرافان" ترجیح دادند که به فعالیتهای خود بعنوان "صراف" پایان دهند. به زبان ساده , شرایط جدید اداره بازرسی اقتصادی سوئد که صادر کننده مجوز فعالیتهای این صرافیها بود بقدری سختگیرانه بود که, جز تعداد بسیار معدودی صرافی سابقه دار ایرانی در سوئد که موفق به کسب مجوز شدند, همگی از صحنه فعالیت بیرون رفتند, حداقل در چهارچوب فعالیتهای قانونی.

11000 کرون "هزینه"  ارسال 50 هزار کرون پول به ایران!
نان و آب دار بودن فعالیتهای صرافی در سوئد در حدی بود که تعدادی از صرافیهای قدیمی ایرانی در سوئد باوجودی که مجوز خود را از دست دادند, و آگهیهای تبلیغاتی خود را از ترس رسوایی و رسیدن خبر فعالیتهایشان به گوش مقامات دولتی در ظاهر از رسانه های فارسی حذف کردند,  اما به فعالیتهای خود بصورت غیر قانونی و زیرزمینی ادامه دادند.

اما بسیاری از مراجعینی که جهت انتقال پول به ایران به این صرافیهای غیر قانونی با مدیریت ایرانی مراجعه می کنند باخبر نیستند که مراجعه به اینگونه صرافیها جهت انتقال پول به ایران به معنی چه ضرر هنگفتی است.

قبل از اجرا شدن تحریمهای مالی اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران نرخ واقعی کرون سوئد در بازار ایران حداکثر چند تومان با نرخ صرافیهای ایرانی در سوئد تفاوت داشت. برای مثال چنانچه نرخ واقعی کرون سوئد در بازار تهران 125 تومان بود صرافیهای ایرانی در سوئد با چند تومان تفاوت, که سود و حق الزحمه انتقال پولشان به ایران بود, کرون را به قیمت مثلا 121 تومان به ایران ارسال می کردند. اما امروز این صرافیهای فاقد مجوز نه تنها بصورت غیر قانونی مشغول فعالیت هستند, بلکه با چنان تفاوت وحشت انگیزی پول ایرانیان از همه جا بی خبر را به ایران انتقال می دهند که نمی توان از هیچ واژه دیگری غیر از "پوست کندن و یا بریدن گوش مشتری" جهت توصیف آن استفاد نمود.

هفته گذشته بانویی ایرانی جهت ارسال مبلغ 50 هزار کرون سوئد به ایران به یکی از این صرافیهای فاقد مجوز در استکهلم مراجعه نمود. در این صرافی غیر قانونی  به وی گفته شد که بدون ارائه هر گونه رسیدی این مبلغ به نرخ 240 تومان به ایران ارسال می شود. این بانوی ایرانی پنجاه هزار کرون سوئد را بصورت نقد به صراف غیر مجاز در استکهلم تحویل داد و صراف غیر مجاز نیز در پیش روی او به ایران تلفن مزد و مبلغ 12 میلیون تومان (در ازای هر کرون 240 تومان) را به مادر این زن ایرانی در ایران پرداخت نمود . این در حالی است که نرخ واقعی کرون سوئد در تهران در همان روز 310  تومان,  برابر با 15 میلیون و پانصد هزار تومان ایران, بود. به عبارت دیگر این صراف غیر مجاز مبلغ نزدیک به 11 هزار کرون از این زن ایرانی جهت انتقال 50 هزار کرونش به ایران هزینه دریافت کرده است.

تعویض ارز در ایران بهترین راه ممکن
با توجه به نرخهای غیر منصفانه و بعضا کلاهبردارانه اینگونه صرافیهای غیر مجاز جهت ارسال پول به ایران, استفاده از خدمات آنان به معنی یک زیان هنگفت برای ارسال کننده خواهد بود.

شایان ذکر است که جهت ورود ارز به ایران سقفی وجود ندارد. هر فردی هنگام ورود به ایران مجاز است که تا 5000 دلار (حدود 35 هزار کرون)  و یا معادل آن ارز به همراه داشته باشد.  مسافرين ورودی به ایران در صورت دارا بودن مبالغ بیش از 5000 هزار دلار و یا معادل آن تنها می بایست  پس از تكميل فرم اظهارنامه ارزی در مرزو ورودی نسبت به واريز ارز مازاد به حساب ارزی خود اقدام نمايند.

اما توجه کنید که تنها در حد مورد نیاز خود پول نقد به ایران وارد کنید چون خارج نمودن ارز از ایران تابع مقررات سختگیرانه تری در مقایسه با ورود ارز به این کشور است و در نتیجه ممکن است هنگام خارج نمودن ارز خود از کشور دچار مشکل شوید.

توجه کنید حتی اگر  فردی یک بلیط هواپیما خریده و ارزش را به همراه خود به ایران ببرد هزینه کمتری در مقایسه با نرخهای ساختگی صرافیهای غیر مجاز فعال در سوئد پرداخت کرده است.

توصیه دست اندرکاران به جامعه ایرانی این است که قبل از ارسال هر گونه کرون به ایران از نرخ واقعی و روز کرون را با مراجعه به منابع معتبر در بازار ایران آگاهی یابند تا مورد سوء استفاده های کلان برخی صرافیهای غیر مجاز ایرانی در سوئد قرار نگیرند و میلیونها تومان متضرر نشوند. این توصیه حتی در مورد صرافیهای دارای مجوز نیز صادق است. البته صرافیهای دارای مجوز  به واسطه ملاحضات قانونی که مجبور به رعایت آن هستند دارای هزینه هایی می باشند که می بایست در این رابطه مد نظر قرار گیرد. استفاده از خدمات صرافیهای دارای مجوز تضمین کننده امنیت پولی و نیز حقوقی مصرف کننده است.

آخرین نرخ کرون و دیگر ارزهای خارجی در بازار ایران تا جای امکان در بخش "نرخ ارز" استکهلمیان - stockholmian در سوئد به روز می شود.

گفتگوی استکهلمیان - stockholmian در سوئد با روجر یاکوبسون در بخش خدمات پرداختی اداره بازرسی اقتصادی سوئد
استکهلمیان - stockholmian در سوئد: چرا ناگهان تعداد صرافیهای دارای مجوز اینچنین کاهش پیدا نمود؟
روجر یاکوبسون: قبل از تحریمهای اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا در رابطه با تراکنشهای مالی جهت دریافت مجوز برای آنچه که "صرافی" خوانده می شد تنها پر کردن فرمی ساده کافی بود. اما پس از تغییر قوانین سوئد که در راستای تصمیمات اتحادیه اروپا صورت گرفت دریافت چنین مجوزی بسیار سخت شد و در نتیجه تنها بخش کوچکی از بازیگران پیشین  صحنه موفق به دریافت مجوز جدید شدند.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: آیا مجوز شما بصورت ویژه جهت تراکنشهای مالی با ایران صادر می شود یا یک مجوز کلی است که برای همه کشورها اعتبار دارد؟
روجر یاکوبسون: مجوز کاری که ما  صادر می کنیم ویژه یک کشور بخصوص نیست. اما هر درخواست کننده موظف است در تقاضای خود از جمله مشخص نماید که در رابطه با چه کشورهایی فعال است.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: از آنجایی که افراد خصوصی مشمول تحریمها نمی شوند چرا بانکهای سوئد که طبیعتا دارای چنین مجوزی هستند مبادرت به ارائه چنین خدماتی نمی کنند؟
روجر یاکوبسون: دلایل متعددی وجود دارد. یکی آن است که آمریکا از گذشته دور تا کنون در تحریمهایش علیه ایران بمراتب سختگیرانه تر از اتحادیه اروپا و سوئد عمل  می کند و بانکهای سوئدی که مبالات بسیار گسترده ای با آمریکا دارند از بیم اینکه دچار مشکل نشوند ترجیح داده اند که این رابطه را بکلی قطع کنند.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: برای اینکه آگاهی یابیم کدام صرافی در سوئد دارای مجوز انجام تراکنش با کشورهای خارجی است به کجا مراجعه کنیم؟
روجر یاکوبسون: در وب سایت اداره بازرسی اقتصادی  سوئد (فینانس اینسپکشونن)  جستجوگر ویژه ای وجود دارد که با مراجعه به آن و وارد نمودن مشخصات صرافی یا موسسه اقتصادی مورد نظر می توان مراتب دارا بودن این مجوز را کنترل نمود. شیوه راحت دیگر پرسیدن شماره شناسایی یا ارگانیزاشون نومر صرافی مربوطه و تماس تلفنی با اداره بازرسی اقتصادی سوئد است.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: مراتب عملکرد غیر قانونی "صرافیهای" فاقد مجوز را به کجا می بایست اطلاع داد؟
روجر یاکوبسون: می توان با بخش "خدمات پرداختی" یا
Betaltjänst
در اداره بازرسی اقتصادی سوئد یا
Finansinspektionen
در تماس بود. البته برای اینکه ما بتوانیم وارد عمل شویم نیاز به مدارک کافی دال بر فعالیت غیر مجاز واحد مربوطه خواهد بود.

گفتگوی استکهلمیان - stockholmian در سوئد با ریکادر تورنبری در اداره بازرسی محصولات استراتژیک سوئد
استکهلمیان - stockholmian در سوئد: وظیفه اداره شما (اداره بازرسی محصولات استراتژیک سوئد)
Inspektionen för Strategiska Produkter
چیست؟
ریکارد تورنبری: اداره ما که یک سازمان دولتی است وظائف بسیار متفاوتی دارد که یکی از آنها نظارت بر مبادلات مالی مابین سوئد و کشورهایی است که دولت ما در چهارچوب تصمیمات سازمان ملل متحد, اتحادیه اروپا و یا راسا مبادلات مالی با آنها را محدود نموده است.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: ارسال پول به ایران در حال حاضر تابع چه مقرراتی است؟
ریکارد تورنبری: ارسال پول به ایران تا سقف 10 هزار یورو (100 هزار کرون) یا معادل آن در سال مجاز است. مراتب ارسال مبالغ مابین 10 تا 40 هزار یورو ( 100 تا 400 هزار کرون) یا معادل آن در سال به ایران می بایست به اداره بازرسی محصولات استراتژیک سوئد اعلام شود. جهت ارسال مبالغ مبیش از 40 هزار یورو (400 هزار کرون) در سال می بایست از اداره بازرسی محصولات استراتژیک سوئد مجوز ویژه داشته باشید.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: پس باید جهت دریافت مجوز انتقال پول از  سوئد به ایران و بالعکس به سازمان شما مراجعه کرد؟
ریکارد تورنبری: توجه کنید که طرف ما هرگز افراد خصوصی نیستند. شما نمی توانید در قالب فرد خصوصی به ما مراجعه کرده و تقاضای مجوز ارسال و یا دریافت پول به ایران کنید. بلکه طرف ما همیشه موسسات مالی دارای مجوز هستند و ترتیب درخواست مجوزهای لازم از سوی موسسه  اقتصادی (صرافی) که به آن مراجعه کرده داده می شود.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: این مجوز برای چه افرادی صادر می شود؟
 ریکارد تورنبری: توجه کنید که این شهروندان عادی ایرانی نیستند که مشمول تحریمها شده اند. تحریمها تنها شامل برخی افراد وابسته به حکومت و نیز سازمانهای دولتی است. هر فردی که بتواند با مدارک کافی ثابت کند که پولی که در صدد انتقال آن است ارتباطی به این دو مورد ندارد می تواند مجوز انتقال پول از ایران به سوئد و یا برعکس را دریافت کند. برای مثال همین چندی پیش فردی که در صدد انتقال مبلغ ارثیه خود از ایران به سوئد بود و مورد آن را با مدارک کافی ثابت نمود مجوزی جهت انتقال مبلغ بیش از 40 هزار یورو از ایران به سوئد را در نزد ما کسب نمود.

استکهلمیان - stockholmian در سوئد: پس ایرانیانی که ریگی به پا ندارند و مایل به انتقال اموال شخصی خود از ایران به سوئد یا بالعکس هستند نیازی ندارند که از مقامات بترسند و سرمایه خود را با استفاده از خدمات مراکز غیر قانونی و فاقد مجوز به خطر بیندازند؟
ریکارد تورنبری: درست متوجه شدید!

Comments

Popular posts from this blog

آگهی استخدام در شرکت اتومبیل سازی پارسی گیت ایران

آگهی استخدام در شرکت اتومبیل سازی پارسی گیت ایرانپارسي گيت با همکاري يک شرکت اتومبيل سازي اروپائي دعوت به همکاري می نماید. توجه : هنوز فرصت ارسال مدارک به پایان نرسیده است پارسي‌ گيت به پرسنل با تجربه و بي‌تجربه در زمينه‌هاي مختلف احتياج دارد.پارسي‌ گيت با هدف آسان سازي و بهبود روابط بين اقشار مختلف جامعه براي انجام امورات روزانه، کاري، شغلي‌ و غير شغلي‌ تاسيس شده است. پارسي‌ گيت با دادن امکان درج آگهي‌‌ به رايگان و افتتاح قروشگاه اینترنتی ايجاد رابطه مجازي با مشتريان و ديگر افراد مورد نظر را فراهم مي‌کند.پارسي‌ گيت به پرسنل با مشخصات زير جهت استخدام در آینده نزدیک نيازمند خواهد بود:1- حدّاقل ديپلم2- تجربه کار با کامپيوتر3-داراي گواهينامه رانندگي4- تسلط به زبان انگليسي‌ مزيت محسوب مي شوددر صورت آماده نداشتن رزومه اطلاعات زیر را به ترتیب خواسته شده برای ما ایمیل نمایید:1- نام و نام خانوادگی2- مهارت های فردی و اجتماعی3- میزان تحصیلات4- سابقه کاری قبلی در صورت وجود5- میزان تسلط به زبان های خارجی6- شماره تماس مستقیمدر بخش عنوان ایمیل حتما ذکر کنید: CV
از علاقه‌مندان به همکاری و استخدام …

یکی دیگر از فروشگاه های لوازم الکترونیکی سوئد نیز ورشکست شد

یکی دیگر از فروشگاه های لوازم الکترونیکی سوئد نیز ورشکست شد

یکی از عوامل  اصلی ورشکستگی "اکسپرت" سوئد دو غول الکترونیک زنجیره ای رقیب در سوئد یعنی  فروشگاه های زنجیره ای فروش  لوازم الکترونیک "ال – گیگانتن" و "مدیا مارکت" عنوان شده اند که در یک جنگ تمام عیار جهت جلب مشتریان قیمتها را به سقوط کشانده و تقریبا همه رقبای موجود را از میدان بدر برده اند. کمپانی "اکسپرت" را می توان آخرین قربانی این جنگ قیمتها نامید.

فروشگاه زنجیره ای فروش لوازم الکترونیک "اکسپرت" سوئد در  سال 1957 تاسیس شد و امروز دارای 93 فروشگاه  و 820 کارمند در سوئد است که تصور می رود کار خود را از دست خواهند داد. دفتر مرکزی این کمپانی در شهر "لینشوپینگ" سوئد قرار دارد. ورشکستگی کمپانی "اکسپرت" تنها شامل 83 فروشگاهی که در مالکیت مستقیم این کمپانی قرار دارند می شود و تعداد  63 فروشگاهی که بصورت "فرانشیز" اداره می شوند مشمول آن نمی شوند.

رقابت کشنده در بازار فروش لوازم الکترونیک, سوئد را تبدیل به یکی از ارزانترین کشورهای جهان ( جک سوئدی )جهت خرید ل…

App Marketing is the next big big thing 2012 USA

App Marketing is the next big big thing 2012 USAMobile advertising matured drastically in 2011, with more sophisticated ad units and campaign executions. This maturation has made consumers more open to mobile ads. According to Nielsen’s State of the Media: Consumer Usage Report, 51 percent of consumers say that they are OK with advertising on their devices if it means they can access content for free.In another key finding, BYOD dominates, with 64 percent of respondents saying they used personal devices for work. Businesses also are enabling mobility for an extended workforce -- representing another form of BYOD -- with 40 percent saying that non-employees, such as business partners, are provided access to custom mobile applications.Analytics coupled with transparency and an engaged audience will not only help propel the mobile industry forward but will also provide media buyers and brands with a solution to engage their consumers,” said Kevin Canty, sales director at Kargo. For 2012 …